A mezőgazdasági és zöldpolitika azonban elfojtja a német hústermelést, így Németország teljes mértékben függővé válik a külföldi országok termelőitől, és Németország immár a legnagyobb húsimportőr Európában. Németországban idén összességében az élelmiszerárak 40 százalékkal, ezen belül a burgonya 73 százalékkal növekedett. A további árugrások katasztrofálisak lehetnek a német fogyasztók számára.
A húsárak drámai emelkedése azonban igazából beleillik a növényi alapú étrendre való átállást aktívan hirdető német kormány napirendjébe.
Míg a zöld politikusok elítélték a húsevést, a társadalmi valóság más, hiszen egy 2016-os felmérés szerint a németek 83 százaléka eszik húst hetente többször is, és a német lakosság több mint negyede minden nap eszik húst.
Már a német iskolai étkeztetésben is
Freiburgban, kihagynák a húst az iskolai étkeztetésben, vegetáriánus étrendre kényszerítenék a gyerekeket, ami dühöt váltott ki a szülőkben, akiknek
ráadásul az eddigi 3,90 euró helyett 4,80 eurót kell fizetniük egy iskolai ebédért.
Nem igazán megmagyarázható az sem, hogy a vegetáriánus étel miért kerül többe, mint a hús alapú ételek. Évente több mint 500 ezer ebédet szolgálnak fel a freiburgi iskolák étkezdéiben. A stuttgarti mezőgazdasági és élelmiszerügyi minisztérium elhatárolódott a döntéstől, mondván, hogy a hús is a kiegyensúlyozott táplálkozás része.
De nem csak német példák vannak. Hollandiában például egy olyan programot indítottak, amelynek célja, hogy a gyerekeket megismertesse a rovarokkal az étkezésben, ezzel csökkentve a húsfogyasztást, és olcsóbb élelmiszer-alternatívát kínálhasson a lakosságnak.
Húsadó a hatalmas infláció idején?
A zöld gondolat jegyében a berlini környezetvédelmi közgazdászok egy csoportja még tovább menne. A húsárak masszív emelését szorgalmazzák az éghajlat megmentése érdekében. Miközben tombol az infláció, az adók révén hatalmas húsáremelést szorgalmaznak. A csoport modellszámításai szerint az éghajlatváltozással összefüggésben az állattenyésztés közvetlen környezeti költsége a marhahúsnál 9,21 dollár/kilogramm. Ha ezt a költséget a marhahús árára kivetnék, akkor a marhahús termékek akár 56 százalékkal is drágulhatnak. Hasonlóképpen a baromfihús 25 százalékkal, a bárány- és sertéshús 19 százalékkal drágulna.
Eközben Németországban a Greenpeace felszólította a szövetségi kormányt, hogy igazítsa a hús- és tejtermékek áfáját a szokásos 19 százalékos kulcshoz, cserébe csökkentheti a gyümölcsök és a zöldségek áfáját, vagy teljesen eltörölheti azt. Mindenesetre a kormányok eddig heves ellenállásba ütközhetnek azokkal a tervekkel szemben, amelyek a hús csökkentését vagy megszüntetését célozták polgáraik étrendjéből. Egy Ausztráliában végzett közvélemény-kutatás kimutatta, hogy a megkérdezett férfiak 73 százaléka szívesebben halna meg 10 évvel korábban, minthogy lemondjon a steakekről és a hamburgerekről.
Míg a felmérésben részt vevők 81 százaléka nyilatkozott úgy, hogy törődik az éghajlattal, addig 78 százalékuk azt mondta, hogy nem hajlandó lemondani a húsról.
Fotó: 123rf.com